Един нов спорт постепенно измества степ-аеробиката. Той се играе върху половин топка - мека полусфера. Това е босу. Върху босу могат да се правят и йога упражнения, лицеви опори, да се стъпва, скача, седи, накланя, опира, танцува - на практика почти всичко. И колкото е по-мека платформата, толкова по-трудно е да се правят упражнения и да се запази равновесие.
Необичайният уред – разрязана топка
Идеята се ражда се в Америка, откъдето тръгват повечето модерни спортни вълни. А щом някое модно спортно течение омръзне, се намират ентусиасти, които да го преобразят.
Името на топката bosu е съкращение от англ. Both Side Use (използване на двете страни). Новият вид фитнес получава своето название в чест на забавния тренажор bosu balance trainer (двустранен тренажор за баланс), чиято форма напомня малко летяща чиния.
Пластмасовата платформа е с диаметър около 63 см, има две дръжки в основата (за удобство при пренасяне) и гумен купол-полусфера с приблизителна височина от 30 см. Отгоре босу прилича на швейцарска фитнес топка - леко потъва, но е здрава и стабилна, с възможност да издържи доста килограми.
Тренинг за скиори и хокеисти
Прототип на топката bosu за първи път е направен през 1999 г. и е бил предназначен за употреба само от професионални спортисти. На тях тренирали американските волейболисти и хокеисти. Сборният отбор на САЩ по ски и сноуборд видимо подобрил формата си благодарение на този уред.За "баща" на необичайната топка се смята Дейвид Уек. Идеята му била да създаде безопасен вариант за игра с топка заради собствената си контузия. Така се заражда идеята да преработи топката с цел да придобие по-голяма стабилност.
Предшественик на половинката топка е дъската, която имитира движенията на ски-бегачите. След това се появява кръглата платформа, която се движи във всички посоки. Последна на сцената излиза полусферичната bosu.
Какво може да се прави с босу?
Интересни са упражненията, които могат да се правят с този уред - не само за баланс, но и за моделиране на отделните проблемни зони. Играе се както върху гумената сфера, така и на обратната й плоска страна.Запазването на равновесие и изпълнението на упражнения е еднакво трудно, независимо от позицията й. Когато се стъпи върху издутия купол, тялото естествено залита поради оттласкването, което се поражда, а резултатът е загуба на равновесие.
Ако топката се обърне, платформата се клати неустойчиво върху меката издутина и балансът също трудно се задържа. В зависимост от начина подготовка и типа натоварване гъвкавостта на купола се увеличава или намалява, посредством вкарването или изкарването на въздух през специален отвор в платформата.
Трябва да се обърне особено внимание на глезените и да се пазят, защото при неправилна употреба на босу съществува риск за тези стави. Интензивната тренировка наподобява стъпките на степ-аеробиката. Към това се добавя пазенето на баланс и преодоляването на лекото потъване.
Стил с неограничени възможности...
Платформата позволява дори и хореография. Упражненията се съчетават с гирички, лост, ластици. Необходима е концентрация и непрекъснато внимание, за да се запази балансът. Едновременно с това натоварването е сериозно, както при средно динамична аеробика. Упражненията поддържат пулса в границите на горенето, затова се отслабва бързо и ефективно.
Босу прилича и на степ-платформа, но не се натоварват само краката, а цялото тяло, което прави заниманията с него значително по-трудни и изискващи доста повече усилия. За да запази равновесие, тялото трябва да е леко приведено напред, а пристъпването напред-назад върху купола щади ставите.
Изключително интересен, забавен и ефективен, урокът по босу е хит не само в Европа, но и по целия свят. Неусетно и приятно се развиват сила, баланс и контрол. Този спорт е подходящ за всички възрастови групи. Дали ще се докаже като полезен уред или модата му ще отмине бързо, само времето ще покаже.
0 коментара:
Публикуване на коментар